Vaikų dantų gydymas

Vaikų dantų gydymas

Vaikų dantų ėduonis yra viena iš labiausiai paplitusių vaikų ligų. Pastarųjų metų moksliniais tyrimais įrodyta, kad kontroliuojant vaikų burnos higieną ir ugdant asmens higienos įgūdžius, įmanoma sumažinti ėduonies paplitimą ir intensyvumą.

Pirmasis apsilankymas pas odontologą

Rekomenduojame pas odontologą pirmą kartą atvesti 2 metų mažylį. Mūsų gydytojas pasikalbės su vaiku ir papasakos apie dantukų priežiūrą. Vaikas bus supažindintas su gydytojo instrumentais per žaidimą. Pirmo vizito tikslas yra suteikti vaikui pasitikėjimą odontologu, todėl jo metu gydymas neatliekamas, dantukai tik apžiūrimi.

Apsilankymui labiausiai tiktų rytinis laikas, tuomet mažyliui nereikės jaudintis visą dieną. Nežadėkit vaikui dovanos už gerą elgesį odontologijos klinikoje, nes jis gali pagalvoti, kad jo laukia sunkumai. Jeigu pirmą kartą pas odontologą teks apsilankyti dėl dantų skausmo, paaiškinkite vaikui, kad pas odontologą lankosi visi-ir vaikai, ir suaugusieji. Elkitės ramiai ir užtikrintai. Nepersistenkit įkalbinėdami, nes sukelsite įtarimą. Papasakokite, kad gydytojas odontologas padeda dantukams pasveikti.

Mes rekomenduojame pirmąjį vaiko vizitą pas burnos higienistą. Tai puiki supažindimo su dantų gydytoju ir profilaktikos pamokėlė Jūsų vaikams. Jos metu atliekama:

  • Burnos ertmės ir dantukų apžiūra, įvertinimas.
  • Apnašų pašalinimas ir dantukų nupoliravimas fluoro turinčia pasta.
  • Asmens higienos apmokymas ir priemonių parinkimas.
  • Karieso profilaktikai - fluoro aplikacijos.
  • Danties vagelių hermetizavimas.

Fluoro aplikacijos

Ankstyvoji dantų profilaktika atliekama naudojant fluoro aplikacijas. Fluoro žele tik vieną minutę apgaubusi dantukus, apsaugo juos nuo ėduonies 3-4 mėnesius.

Silantaisilantai

Apie 6-tuosius gyvenimo metus prasikala pirmieji nuolatiniai dantys. Svarbu pirmuosius nuolatinius krūminius dantis valyti nuo pat prasikalimo.
Pilnai išdygus - rekomenduojama vainiko vageles hermetizuoti, t.y. užlieti silantais.
Ši medžiaga užpildo įdubimus, neleidžia užsilaikyti maistui ir apnašui, be to išskiria fluorą, taip sutvirtindama dantį.

Kaip prižiūrėti dantis vaikams?

  • Dar kūdikėliui du kartus per dieną burnos gleivinę reikia išvalyti marlės tamponėliu. Taip pašalinsite nuo gleivinės apnašas ir pamasažuosite dantenas.
  • Jau pačius pirmuosius dantukus reikia valyti drėgna marle ar švariu audeklu po pusryčių, o ypač vakare, prieš miegą. Be to, išdygus dantukams reiktų atpratinti vaiką nuo naktinių maitinimų mamos pienu, mišiniu. Ypač kenkia saldūs gėrimai, arbatėlės. Prieš miegą galima pasiūlyti buteliuką su vandeniu. Patartina riboti cukraus kiekį vaiko racione. Dantims kenkia ne tiek didelis saldaus maisto kiekis, kiek dažnas užkandžiavimas. Taip nuolat palaikoma rūgšti terpė burnoje, ardanti dantis. Todėl geriau suvalgyti kelis saldainius iš karto ir išsivalyti dantis, nei tuos pačius saldainius valgyti po vieną dienos bėgyje.
  • Antrais gyvenimo metais galima pradėti naudoti vaikišką dantų pastą, kurios reikia dėti labai nedaug - maždaug tiek, kokio dydžio yra vaiko mažo pirštuko nagas. Remiantis naujausiais tyrimais laikoma, kad toks mažas pastos kiekis yra nekenksmingas net vaikučiui nurijus. Beje, iki 6-7 metų dantis vaikams turi valyti tėvai. Kol mažylis neišmoksta rašyti, jo rankų judesiai yra nepakankamai koordinuoti tinkamai išsivalyti dantis. Be abejo, mažas vaikas gali pats pratintis valyti dantis šepetėliu, bet pabaigti dantų valymą turi tėvai. Mama ir tėtis patys turi būti pavyzdžiu, kurį vaikas stebės ir imituos.
  •   Kas pusmetį apsilankykite pas odontologą ar higienistą