Dantų protezavimas

Dantų protezavimas

GP odontologijos klinikoje mes siekiame, kad pacientas išsaugotų kuo daugiau nuosavų dantų, nes jų negali pakeisti jokie protezai. Dantų protezavimas dažniausiai yra galutinis odontologinio gydymo etapas.

Dantų protezavimo tikslas - atkurti prarastą dantų struktūrą ar dantų eilę, kramtymo funkciją, estetinę išvaizdą, dėl dantų netekimo sutrikusią kalbą. Dantų protezavimas - sudėtingas procesas tiek pacientui, tiek gydytojui. GP odontologijos klinikoje pirmiausia atliekame nuodugnius paciento dantų tyrimus. Vėliau sudarome dantų protezavimo planą. Nuo teisingai sudaryto gydymo plano priklauso paciento pasitikėjimas gydytoju ir gydymo bei protezavimo sėkmė bei ilgaamžiškumas. Su pacientu aptariame visus galimus protezavimo variantus: pasiūlome geriausius, prieinamiausius variantus, aptariame kainas. Teisingai ir tiksliai pagaminti dantų protezai beveik nesiskiria nuo nuosavų dantų.

Kiekvienas pacientas yra individualus. Taigi kiekviena situacija yra skirtinga ir reikalauja daug žinių, kruopštumo bei įgūdžių. Didelį dėmesį skiriame estetikai, parinktos konstrukcijos patvarumui bei ilgaamžiškumui.

Dantų protezai yra skirstomi į:

  • Neišimamuosius dantų protezus - vainikėliai ir tiltai;
  • Išimamuosius dantų protezus - lanko atraminiai protezai ir plokštelės.

Neišimamieji dantų protezai

Metalo keramikiniai vainikėliai ir tiltai

Metalo keramikiniai protezai gaminami kiekvienam pacientui individualiai. Tai neišimamieji dantų protezai, kurių pagalba atstatomi dantų ar dantų eilių defektai, kramtymo funkcija bei estetika. Šie protezai tikslūs, pagaminti, atkartojant Jūsų dantų anatominę formą.

keramikiniai vainikeliai

 Metalo keramikinio protezo pagrindas yra liejamas iš metalo, ant kurio keramikinių masių pagalba yra modeliuojama danties ar dantų anatominė forma. Keramikinių masių pagalba protezas padaromas estetiškas, beveik niekuo nesiskiriantis nuo natūralių dantų, atstatoma dantų forma, taškiniai kontaktai su gretimais dantimis. Šie protezai yra tvirti, bet estetiškai nusileidžia bemetalės keramikos vainikėliams, kadangi vainikėlyje esantis metalinis pagrindas atspindi šviesą, todėl danties protezas atrodo ne toks natūralus. Be to, aplink metalo keramikos vainikėlį, dėl metalinio pagrindo kraštelio, ilgainiui atsiranda tamsi linija, kuri dantenoms suteikia melsvą atspalvį ir taip dar labiau pabrėžia danties nenatūralumą.

Pirmiausia dantis yra šlifuojamas, tai reiškia dančiui suteikiama tam tikra forma. Ši procedūra nėra skausminga, kadangi yra naudojamos specialios priemonės skausmui numalšinti. Suteikus dančiui reikiamą formą yra gaminami protezuojamų ir gretimų dantų bei antagonistų (priešingo žandikaulio dantų lanko) atspaudai. Šie atspaudai siunčiami į dantų laboratoriją, kad dantų technikas pagamintų metalo keramikinį dantų protezą individualiai Jums.

Bemetalės keramikos protezai

Bemetaliai keramikiniai protezai gaminami iš porceliano. Šios restauracijos (protezai) pasižymi labai gera estetika, dideliu skaidrumu, biologiškai suderinama, nematyti metalo krašto (lyginant su metalo keramikiniais vainikėliais), gerai priglunda prie danties audinių, labai tikslūs. Tačiau tvirtumu nusileidžia metalo keramikiniams protezams, todėl pacientams dažniau siūloma protezuojant pavienius priekinius dantis.

Cirkonio oksido keramikiniai protezai

Cirkonio oksido keramikiniai protezai, tai keramikiniai dantų protezai, kuriuose vietoj metalinio pagrindo yra naudojamas baltas, ypatingai tvirtas cirkonio oksido pagrindas. Formai ir spalvai suteikti naudojamos aukščiausios rūšies keramikinės masės. Protezų pagrindas yra gaminamas kompiuterizuotai - frezavimo būdu, todėl šie protezai yra ypatingai tikslūs. Jie yra ypač estetiški ir pakankamai tvirti. Cirkonio oksido keramikiniai protezai atitinka aukščiausius estetikos kriterijus, todėl yra idealiausia protezuojant priekinius dantis. Puikiai tinka protezuoti pavieniais vainikėliais bei gaminti tiltus. Naudojama tiek galinių, tiek priekinių dantų atstatymui.

Trūkstant daugelio dantų ar esant silpnesniems atraminiams dantims, tenka protezuoti išimamomis dantų protezų konstrukcijomis, tačiau visuomet išlieka implantų alternatyva. Dantų implantai leidžia padaryti vainikėlius trūkstamo danties vietoje neretai išsaugant nuosavus dantis. Trūkstant daugeliui dantų, esant galinių dantų netekimui ar netgi iš viso nesant dantų burnoje jų pagalba gali būti padaromi neišimamieji dantų protezai. Tačiau kiekviena situacija, kaip ir kiekvienas pacientas, yra individualūs ir protezų konstrukcija kiekvienam yra skirtinga, todėl kiekvienam pacientui tikslingiausia būtų atvykti konsultacijai į kliniką.

Laminatai arba dantų plokšelės

Dantų plokštelės (laminatai) – neišimamieji dantų protezai, kurie dengia danties priekinį paviršių, todėl nereikia šlifuoti kitų danties paviršių, kaip šlifuojama dirbtiniams vainikėliams. Tokiu būdu yra išsaugomi danties kietieji audiniai. Šios dantų plokštelės(laminatai) yra estetiškos, gražios, gerai tvirtinasi, lygios. Spalva taip pat parenkama pagal likusių dantų spalvą. Jos gaminamos iš aukštos klasės keramikinių masių, kurių pagalba ir gaunama aukšto lygio estetika.

laminatai

 

Dantų plokšteles (laminatus) galima gaminti, jei:

  • yra pakitusi dantų spalva-dantys negyvybingi, pažeisti fluorozės, tetraciklino ir kita.;
  • netaisyklinga priekinių dantų forma ir padėtis dantų lanke;
  • emalio defektai;
  • platūs tarpdančiai, diastemos (tarpas tarp priekinių kandžių);
  • dėmės, kurių negalima pašalinti taikant balinimo medžiagas;
  • pleštiniai defektai.

Norint dantis protezuoti dantų pokštelėmis (laminatais), danties emalio sluoksnio skruostiniame paviršiuje turi būti likę ne mažiau kaip 60%. Kadangi jas cementuojant, pati tvirčiausia cemento cheminė jungtis galima tik tarp keramikos ir danties emalių.

Išimamieji dantų protezai

Išimamieji dantų protezai gaminami kada nelieka galimybių protezuoti neišimamais protezais nei ant savų dantų, nei taikant implantacijos būdą.

Lanko atraminiai protezai

Lanko atraminis protezas tai išimamasis dantų protezas. Jie gaminami liejimo būdu ir turi specialią konstrukciją. Lanko atraminiai protezai gaminami pacientams, kurie sutinka nešioti išimamuosius protezus, kai likę dantys yra sveiki, nepažeisti periodontologinių ligų ar ėduonies. Šie protezai prie dantų tvirtinasi specialiais lietais kabliukais ar įvairiais užraktais. Nešiojant tokius protezus pacientui sutrumpėja pripratimo periodas (jis greičiau pripranta) arba jo iš vis nebūna, protezas neužima daug vietos burnoje, suteikia daugiau komforto kalbant ir kramtant. Užraktų dėka lanko atraminiai protezai tampa estetiški, tai reiškia nematyti apkabėlių ir jie yra pakankamai stabilūs. Šie protezai panašia jėga veikia tiek atraminius dantis, tiek burnos gleivinę, tai reiškia, kad protezo jėga paskirstoma vienodai, dėl to mažiau atrofuojasi kaulas ir gleivinė.

 

lanko atraminiai protezai

 

Plokštelės

Plokštelės yra dalinės, kai burnoje dar yra nuosavų dantų ir pilnos, kai burnoje nėra nei vieno nuosavo danties. Jas sudaro bazė ir dirbtini dantys. Plokštelės bazė užima nemažą plotą burnoje, dėl to labai sumažėja burnos ertmė. Bazė turi būti pakankama, nes priešingu atveju protezas neatlaikys krūvio ir gali sulūžti. Esant dalinėms plokštelėms, kabliukų pagalba jos tvirtinasi prie nuosavų ar protezuotų dantų, kas suteikia plokštelėms stabilumo. Pilnos plokštelės tvirtinasi prisisiurbimo būdu. Pagrindinis krūvis tenka gleivinei ir kaului, ko pasekoje greičiau vystosi atrofija. Adaptacijos periodas ilgesnis nei lyginant su lanko atraminių protezų adaptaciniu periodu. Prie šių protezų pacientas sunkiau ir ilgiau pripranta, dažniau spaudžia, sunkiau kalbėti, nes sumažėja vietos burnoje. Dirbtini dantys parenkami kiekvienam pacientui individualiai pagal veido formą, esamų dantų spalvą.

 

ploksteles